Історія закладу освіти

Становлення освіти в селі Округла

Історія розвитку освіти у селі Округла розпочалася ще в 1840 році. Тоді на території села діяли соляні копальні, що були підпорядковані Солотвинському солеруднику. З ініціативи солекопальні в Округлі (стара назва села – Керекгедь, що в перекладі з угорської означає «кругла гора») було відкрито початкову школу, в якій працював один учитель, що перебував на утриманні Солотвинського солерудника.

Можливість провести дослідження становлення освіти у селі Округла зі свідчень старожилів села дозволяють з меж 30-го року ХХ століття. Даний період в історію краю увійшов як «Чеський період».

На цей час у селі Округла діяло 8 народних класів, де навчалися учні з 6 до 14 років. Навчання проходило у великій дерев’яній школі, яка розмірами мало поступалася основному корпусу сучасної школи, та й знаходилася вона на тому самому місці, що й зараз. У даній будівлі знаходились два великих класних приміщення, вчительська кімната та приміщення, де проживали самі вчителі. Даний факт говорить про те, що вчителі прибували в село за призначенням, а тому житло забезпечувалося із шкільних приміщень. Ці вчителі перебували на утриманні Чехословацького уряду.

/Files/images/о200001.jpg

На задньому плані за церквою – будівля старої школи

За свідченнями старожилів, вчителями з 1930-го року у даній школі були чехословаки Сас Людвік та Поцов Юлія. Навчання чехословацькими вчителями здійснювалося на місцевій русинській мові. Хоча село у більшості своїй було угорськоязичним, ця мова була зрозуміла для всіх жителів і вчителів школи. Сас Людвік був керівником школи і провадив навчання у старших класах – з 4 по 5 класи, а Поцов Юлія навчала 1-3 класи. Основними предметами були: читання та писання, математика з основами геометрії, географія, історія, співи, малювання і природа. Цікаво, що особлива увага зверталася на каліграфію.

З 1938 року починається період нестабільності і змін, що зумовлюється загальноєвропейськими тенденціями цих років. Але основними у цей період для краю є процеси творення державності Карпатської держави. Дані події значно вплинули і на життя села. Чехословацькі вчителі виїхали на батьківщину. На заміну їм прибули вчителі на прізвище Козичко Михайло та його помічник за прізвищем Рейпаші. Відомо, що Козичко був за походженням із Руського Поля, а невдовзі приймав активну участь у становленні державності Карпатської України, був одним із січовиків карпатської держави. Навчання у школі цим періодом проводилося із перервами, або ж не проводилося зовсім.

Із березня 1939 року в Округлу (Керикгедь) прийшла угорська влада. Дана влада відразу була підкріплена спеціалістами освіти. До села прибули вчителі з Угорщини – пані Елереші Луїза - керівник і вчитель старших класів та пані Копя’рі Ержібет – вчитель молодших класів. Навчання було переведено з русинської на угорську мову.

Потрібно відзначити, що протягом років того періоду відбулися досить відчутні землетруси на території Закарпаття, що призвело до руйнувань будівлі старої шкли. Школа залишилася на тому самому місці, але східна частина будівлі із приміщенням класу стала аварійною, в зв’язку з чим навчання класу було переведено до приватної будівлі неподалік школи у будинку жителя села Кубана. Таким чином, старші класи було переведено до приватного сектору.

Даний порядок навчання діяв до 1943 року, коли до села прибув новий керівник школи – Янчик Василь Омелянович, якого зкерували з м.Ужгород і якому на той час виповнився 21 рік. У даний період навчання продовжувалося угорською мовою. Одним із помічників Янчика був пан Форгач. Попередні вчителі виїхали з села.

22 жовтня 1944 року відбувся прихід до села радянської армії та влади. Навчання у школі тимчасово припинилося і не провадилося аж до 1945 року.

1 вересня 1945 року розпочалося постійне навчання у місцевій школі при радянській владі. Навчання провадилося українською мовою, але за повної відсутності шкільної літератури, підручників чи інших навчальних обладнань. Директором школи було призначено попереднього керівника Янчика Василя Омеляновича. Для забезпечення навчального процесу до роботи в школі на початковому етапі залучали тих жителів, які володіли основами навчальних предметів.

Паралельно, через кілька днів з відкриттям школи в Округлі відбулося відкриття початкової школи в селі Лази – 10 вересня 1945 року (Черятська початкова школа). Першим вчителем і керівником Черятської школи став житель села Округла Потокі Омелян Юрійович. У грудні місяці, в зв’язку з переходом до Округли, Потокі О.М. передав Черятську початкову школу Філіпу Адальберту Адальбертовичу.

/Files/images/Директори.jpg

На фото зліва направо – Потокі Омелян Юрійович, Філіп Олексій Адальбертович, Янчик Василь Омелянович.

В період 1950-х років під керівництвом школою у селі Округла Янчика Василя Омеляновича розпочалася робота по реконструкції старої школи. Старе приміщення розбиралося і складалися матеріали для подальшого будівництва. На даний період навчання було перенесено до приміщення будинку колишньої єврейської корчми (на фото).

/Files/images/окр100006.jpg

В період 1946-1947 років відбувалося формування семирічної школи, та навчання тих, хто в період війни не зміг закінчити основну програму навчання.

У перші роки радянської влади розпочалося формування приселкових шкіл для молодших класів. До цієї роботи було залучено людей із місцевого населення, які вміли читати та писати і володіли основами навчальних наук. Дані приселкові школи сформувалися вже до 1949 року.

В даний період розпочалося поповнення школи новими вчителями - спеціалістами за направленням. До села прибули вчителі: Товт Олена Михайлівна, Матіко Марія Миколаївна, Марушко Марія Петрівна, Крічфалушій Іван Іванович, Крічфалушій Василь Михайлович, Васько Марія Михайлівна, Фенинець Михайло Михайлович. Крічфалушій Іван Іванович та Крічфалушій Василь Михайлович. Розпочинав свою трудову діяльність у селі Округла і Демко Степан Михайлович – майбутній директор ПТУ в м.Тячів.

Паралельно з становлення освітнього процесу відбувалося будівництво нової школи, яким керував Янчик Василь Омелянович. Закінчилось будівництво нового корпусу школи закінчилося 1959 року. Директором школи був Янчик Василь Омелянович, заступником директора по навчально-виховній роботі - пані Довбач Єлизавета Іванівна, завгоспом школи - Джурджа Янош.

/Files/images/о100004.jpg

(Зліва – Довбач Єлизавета Іванівна)

/Files/images/окр00006.jpg

(Молоді вчителі школи)

В різні роки директорами Округлянської школи були:

Янчик Василь Омелянович – 1943-1974 рр.

Філіп Олексій Йосипович – 1974-1983 рр.

Потокі Юрій Омелянович – 1983-1985 рр.

/Files/images/о200002(1).jpg

По центру вгорі завуч школи – Фенинець Марія Михайлівна та директор – Потокі Юрій Омелянович.

Плиска Іван Юрійович – 1985-1994 рр.

/Files/images/ш00008.jpg

В центрі, п’ятий зліва – Плиска Іван Юрійович.

Завучами школи в ці роки були Довбач Єлизавета Іванівна, Філіп Олексій Адальбертович, Микулін Ганна Юріївна, Фенинець Марія Михайлівна, Дебич Леся Іванівна, Гаврило Йосип Йосипович, Джурджа Ганна Василівна, Плиска Іван Юрійович, Шнеп Марія Михайлівна.

З 1994 року по червень 2009 року директором школи працювала Джурджа Ганна Василівна. За період керівництва Джурджа Ганни Василівни було впорядковано території біля центрального та приселкових шкіл, здійснено реконструкцію корпусу № 2, запущено в дію актовий зал, реконструйовано 4 класних приміщення, побудовано котельні та запущено в дію центральне опалення основного корпусу та приселкових шкіл, здійснено газифікацію школи, відкрито кухню та шкільну столову на 100 посадкових місць.

/Files/images/ш00007.jpg

Директор школи – Джурджа Ганна Василівна

/Files/images/PA270085.JPG

З червня 2009 року директором школи став Джурджа Віталій Відорович. До початку нового 2009/2010 навчального року в Округляській ЗОШ І-ІІ ст.. було здійснено заміну вікон та вхідних дверей на металопластикові у корпусі № 1 та № 2. Також проведено ремонт та покраску фасаду корпусу № 1.

На даний час навчання проводиться у двох корпусах центральної школи та ще при школі діють три відділення початкової школи на приселках Чорна Вода, Балінт Салаш і Форкош Потік. Загальна кількість учнів складає – 200 учнів.

Кiлькiсть переглядiв: 454

Коментарi